Laboratoř 3D tisku na FIT ČVUT 3D tisk na FIT ČVUT

Aplikace, které používáme

Facebook Twitter Google+ YouTube

Při návrhu a tisku objektů využíváme několik aplikací. Tady najdete jejich seznam.

OpenSCAD

OpenSCAD Pro 3D modelovaní existuje nespočet programů. Ve většině z nich ale uživatel modeluje v režimu WYSIWYG, tedy myší manipuluje s objekty přímo v projekci. V OpenSCADu ale modely programujete: vytváříte základní tvary a ty k sobě např. přičítáte nebo od sebe odečítáte. Říká se tomu CSG modeling. Pokud budete vyrábět film nebo hru, asi budete chtít pracovat spíše s vizuální stránkou věci; oproti tomu, pokud budete modelovat součástku do stroje, bude vás spíš zajímat absolutní kontrola nad tvarem objektu. V tom případě by vás mohl OpenSCAD zaujmout. My jej používáme například k návrhům součástek na nové tiskárny.

Výuka programování součástek v OpenSCADu je součástí předmětu 3D tisk na FIT ČVUT.

Web Český článek na LinuxEXPRES.cz

Web Domovská stránka OpenSCADu Web Rozsáhlý manuál

Fedora sudo yum install openscad openscad-MCAD Ubuntu sudo apt-get install openscad

MeshLab

MeshLab MeshLab je aplikace pro vytváření a editaci 3D modelů. MeshLab vznikl na Fakultě informatiky Univerzity v Pise, vytvořili jej z převážné části sami studenti. Umožňuje importovat a exportovat různé formáty pro reprezentaci 3D dat. Kromě hlavní části aplikace umožňuje především jednoduše prohlížet 3D objekty ve formátu STL a zjednodušovat je.

Web Domovská stránka MeshLabu

Web MeshLab Blog

Web MeshLabu Wiki

Fedora sudo yum install meshlab Ubuntu sudo apt-get install meshlab

Skeinforge a SFACT

Skeinforge slouží ke slicování objektů, tedy k nařezání na jednotlivé tiskové vrstvy a k vypočítání průběhu tiskové hlavy. Přestože jeho uživatelské rozhraní není zrovna přívětivé a slicování trvá velice dlouho, dosahuje velice kvalitních výsledků. Pokud použijete ke slicování místo CPythonu PyPy, slicování je čtyřikrát rychlejší. Slicování pomocí Skeinforge můžete vyvolat přímo z některých ovládacích programů k tiskárně. Existuje také fork Skeinforge nazvaný SFACT, který vylepšuje řadu věcí.

Web Stažení Skeinforge Web Stažení SFACTu

Web Manuál ke Skeinforge Web Naše profily pro Skeinforge

Fedora sudo yum install skeinforge Fedora sudo yum install sfact

Ubuntu sudo apt-get install sfact

Slic3r

Slic3r Slic3r je jinou aplikací pro slicování. Kromě velice přehledného uživatelského rozhraní nabízí rozdělení profilů na tři – pro různé tiskárny, pro různé materiály a pro různé účely. Tam kde si vystačíte s n profily, ve Skeinforge byste jich potřebovali (n/3)^3 na pokrytí všech kombinací. Slic3r dále umožňuje velmi pohodlnou přípravu tiskového plátu a využívá k výpočtu více vláken. V některých případech ale nedává tak dobré výsledky, ačkoli jeho vývoj jde oproti stagnujícímu Skeinforge rychle kupředu.

Web Domovská stránka Slic3ru Web Třídílný článek popisující jednotlivé volby

Fedora sudo yum install slic3r

Printrun

Pronterface Printrun je sada aplikací na práci s tiskárnou. Plater je velmi primitivní aplikace na přípravu tiskového plátu. Důležitější jsou ale aplikace Pronsole a Pronterface k ovládání tiskárny. První znich je, jak plyne z názvu, konzolová, ta druhá je grafická. Pronterafce umí ovládat tiskárnu, vizualizovat jednotlivé vrstvy tisku a integruje libovolný slicovací program (jako výchozí je nastaven Skeinforge). Momentálně používáme právě Pronterface, protože je to nejednoduší ovládací program.

Web Printrun na RepRapWiki

Fedora sudo yum install printrun pro celý balík

Fedora sudo yum install plater/pronsole/pronterface pro jednotlivé aplikace

Ubuntu sudo apt-add-repository ppa:richi-paraeasy/ppa && sudo apt-get update

Ubuntu sudo apt-get install pronsole/pronterface

RepetierHost

RepetierHost RepetierHost je aplikace, která nabízí kompletní workflow k tisku. Věc, kterou chcete vytisknout, nahrajete do aplikace, umístíte ji na 3D tiskovou plochu a necháte nařezat pomocí Slic3ru nebo Skeinforge přímo z aplikace. Výsledné instrukce pro tiskárnu (G-Code) můžete měnit přímo v aplikaci a prohlížet průběh tiskové hlavy ve 3D zobrazení. RepetierHost nabízí i českou lokalizaci.

Web Web RepetierHostu Fedora sudo yum install RepetierHost

Cura

Cura Cura je další aplikací na ovládání tiskárny. Původně vnikla jako fork Skeinforge, ale oproti slicovaní nyní nabízí i možnost ovládat tiskárnu. Specializuje se na modely Ultimaker, do kterých umí i nahrávat vylepšený firmware, ale dá se s ní tisknout i na tiskárnách RepRap. Přestože jádrem slicování je Skeinforge, aplikace nemá jeho ošklivé rozhraní, ale své vlastní. Zachovává při tom ale minimálně stejnou kvalitu výsledku.

Web Web Cury Fedora sudo yum install cura

KISSlicer

KISSlicer KISSlicer znamená Keep It Simple Slicer – je tedy dalším slicovacím programem, jako jediný v tomto seznamu není open-source a nabízí i placenou variantu. Nemáme s ním mnoho zkušeností a uvádíme ho zde spíš pro pořádek.

Placená verze nabízí mj. přípravu tiskového plátu a podporu více extruderů. Stojí $42, případně $25 pro školy.

Web Web KISSliceru